Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak prowadzić agitację wyborczą w gminie

07 października 2014 | Administracja | Anna Puszkarska
Plakaty i hasła wyborcze mogą być umieszczane na ścianach budynków, przystankach komunikacji publicznej, tablicach  i słupach ogłoszeniowych wyłącznie po uzyskaniu zgody właściciela lub zarządcy danej nieruchomości. Na zdjęciu: akcja studentów mająca na celu zachęcenie wyborców  do wzięcia udziału  w głosowaniu
autor zdjęcia: Roman Bosiacki
źródło: Fotorzepa
Plakaty i hasła wyborcze mogą być umieszczane na ścianach budynków, przystankach komunikacji publicznej, tablicach i słupach ogłoszeniowych wyłącznie po uzyskaniu zgody właściciela lub zarządcy danej nieruchomości. Na zdjęciu: akcja studentów mająca na celu zachęcenie wyborców do wzięcia udziału w głosowaniu
Niektóre kary finansowe przewidziane w kodeksie wyborczym
źródło: Rzeczpospolita
Niektóre kary finansowe przewidziane w kodeksie wyborczym
źródło: Rzeczpospolita

Komitety wyborcze nie mogą organizować gier losowych ani konkursów z wygranymi pieniężnymi lub z nagrodami rzeczowymi o znacznej wartości. W trakcie agitacji nie wolno też dostarczać napojów alkoholowych nieodpłatnie.

Zgodnie z ustawą z 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (dalej: k.w.) prawo zgłaszania kandydatów w wyborach przysługuje komitetom wyborczym, które wykonują również inne czynności wyborcze, a w szczególności prowadzą na zasadzie wyłączności kampanię wyborczą na rzecz swoich kandydatów.

W wyborach do organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego oraz w wyborach wójta (burmistrza, prezydenta miasta) komitety wyborcze mogą być tworzone przez partie polityczne i koalicje partii politycznych, stowarzyszenia i organizacje społeczne oraz przez wyborców.

Termin składania zawiadomień o utworzeniu komitetów wyborczych w związku z listopadowymi wyborami samorządowymi, odpowiednio do Państwowej Komisji Wyborczej lub komisarza wyborczego, upłynął 8 września 2014 r. (art. 400-403 k.w.).

Nakłanianie lub zachęcanie

Kampania wyborcza rozpoczyna się z dniem ogłoszenia aktu o zarządzeniu wyborów i kończy się na 24 godziny przed dniem głosowania. Wcześniejsze rozpoczęcie kampanii naruszałoby zatem przepisy. W k.w. zdefiniowano pojęcie: agitacji wyborczej. Należy rozumieć przez nią publiczne nakłanianie lub zachęcanie do głosowania w określony sposób lub do głosowania na kandydata danego komitetu wyborczego. Agitację można prowadzić od dnia przyjęcia przez właściwy organ zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9960

Wydanie: 9960

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament