Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ile zapłaci wynajmujący

07 października 2014 | Dobra Firma | Tomasz Krywan
Kiedy najem lokalu jest zwolniony z VAT
źródło: Rzeczpospolita
Kiedy najem lokalu jest zwolniony z VAT

Świadczenie usług najmu oraz dzierżawy jest co do zasady opodatkowane VAT według stawki podstawowej 23 proc. W niektórych przypadkach korzysta jednak ze zwolnienia.

Zwolnienie od podatku obejmujące świadczenie niektórych usług najmu i dzierżawy jest określone w art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT. Na podstawie tego przepisu zwolnione od podatku są usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości, na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe. Zwolnienie to ma zastosowanie, jeżeli łącznie spełnione są cztery warunki >patrz tabela.

Mogą być także grunty

Omawiane zwolnienie przysługuje, jeżeli przedmiotem najmu lub dzierżawy jest nieruchomość o charakterze mieszkalnym lub część nieruchomości. Należy zwrócić uwagę, że w przepisach jest mowa o „częściach nieruchomości", a nie „częściach takich nieruchomości". Powoduje to, że ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT, korzystać mogą usługi najmu i dzierżawy części nieruchomości o charakterze niemieszkalnym.

Trzeba także zauważyć, że w art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT mowa jest o „nieruchomościach o charakterze mieszkalnym", a nie o „nieruchomościach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9960

Wydanie: 9960

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament