Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dbajmy o przestrzeń życia

07 października 2014 | Ciekawa ekonomia
Janusz Sepioł
autor zdjęcia: Piotr Guzik
źródło: Fotorzepa
Janusz Sepioł

Planowanie przestrzenne nie może być redukowane do warunków sprawnego zabudowywania terenów zgodnie z oczekiwaniami właścicieli gruntu 
– pisze senator Platformy Obywatelskiej.

 

Le Corbusier: „Pan z Polski? A tak, pamiętam, brzydki kraj". Te słowa „papieża" nowoczesnej architektury (pochodzące ze wspomnień prof. Wojciecha Leśnikowskiego) padły w latach 60. w rozmowie z przybyłym na praktykę do Francji młodym polskim architektem. Nie minęło wtedy nawet 20 lat od wojny, po której cały kraj był gruzowiskiem.

Od 25 lat cieszymy się wolnością. Przeżywamy okres rozwoju, którego rozmach budzi respekt, a czasem i zazdrość zagranicy. Dźwigi i pokryte reklamami składy materiałów budowlanych stały się elementem kraj- obrazu. A jednak po każdym powrocie z podróży po Zachodzie zadajemy sobie pytania o kondycję naszych miast. Zastanawiamy się, czy opinia Le Corbusiera była tylko diagnozą, czy także proroctwem.

Na podorędziu mamy wiele usprawiedliwień. Zniszczenia obu wojen światowych, utrata wielkiej części dziedzictwa kulturowego, cywilizacyjna zapaść realnego komunizmu z jego księżycową gospodarką mieszkaniową, wreszcie długoletnia bieda społeczeństwa i państwa. To wszystko fakty. Jednak refleksja, czy cały współczesny wysiłek czyni nasze środowisko zamieszkania bardziej przyjaznym i piękniejszym, przynosi niepokojące wnioski.

Czy rzeczywiście stan polskiej przestrzeni, krajobrazu, polskich miast oraz – co ważniejsze – trendy zmian są tylko pochodną niezależnych od nas procesów czy też konsekwencją naszych wyborów i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9960

Wydanie: 9960

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament