Dwa żądania w jednym pozwie
Pracownik zatrudniony na podstawie umowy terminowej może dochodzić ustalenia istnienia umowy na czas nieokreślony także w postępowaniu sądowym wytoczonym w związku z odwołaniem od wypowiedzenia warunków terminowego zatrudnienia (art. 33 k.p.).
Tak orzekł Sąd Rejonowy w Białymstoku VI Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w wyroku z 17 czerwca 2014 r. (VI P 667/13).
Powódka wniosła do sądu pracy pozew o odszkodowanie z tytułu niezgodnego z prawem wypowiedzenia warunków umowy o pracę na czas określony, przez niewskazanie przez pracodawcę jego przyczyny. W uzasadnieniu wskazała, że zawarcie z nią wieloletniej umowy o pracę na czas określony było nadużyciem prawa ze strony pracodawcy. W efekcie jej umowę należy traktować jako bezterminową, a pracodawca w piśmie wypowiadającym warunki pracy i płacy powinien podać przyczynę.
Sąd rejonowy ustalił, że kobieta była zatrudniona w spółce na podstawie dwóch następujących po sobie umów o pracę zawartych na czas określony: od 1 lutego 2005 r. do 31 sierpnia 2005 r....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta