Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Bezpieczeństwo, głupcy!

07 października 2014 | Publicystyka, Opinie | Krzysztof Rak
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa
„Akt stanowiący o wzajemnych stosunkach, współpracy  i bezpieczeństwie pomiędzy NATO  a Federacją Rosyjską” okazał się tylko kawałkiem papieru – sugeruje autor.  Na zdjęciu sygnatariusze dokumentu:  Bill Clinton, Jacques Chirac, Bill Clinton, Paryż 27 maja 1997 r.
źródło: EAST NEWS/NATO
„Akt stanowiący o wzajemnych stosunkach, współpracy i bezpieczeństwie pomiędzy NATO a Federacją Rosyjską” okazał się tylko kawałkiem papieru – sugeruje autor. Na zdjęciu sygnatariusze dokumentu: Bill Clinton, Jacques Chirac, Bill Clinton, Paryż 27 maja 1997 r.

Dla sytuacji Polski kluczową kwestią jest 
naginanie przez mocarstwa zachodnie treści 
umów tak, by były one zgodne z interesami Rosji, 
a sprzeczne z interesami własnych sojuszników – pisze publicysta.

Wrześniowy szczyt NATO w Newport po raz kolejny udowodnił prawdę szczególnie trudną do zrozumienia przez Polaków. Tę mianowicie, że nikt nie zdejmie z nas odpowiedzialności za nasze bezpieczeństwo. Niestety i tym razem robimy wszystko, by prawdę tę wyprzeć ze świadomości.

W złej wierze

Polska liczyła, że w odpowiedzi na agresję Rosji na Ukrainę NATO podejmie decyzję o realnym wzmocnieniu tzw. flanki wschodniej sojuszu. Już w kwietniu minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zaapelował, aby na terytorium Polski na stałe stacjonowały dwie ciężkie brygady NATO (ok. 8 tys. żołnierzy i ponad 100 czołgów).

Mocarstwa zachodnie zbagatelizowały obawy sojuszników ze wschodniej Europy. Swoją miękką politykę w tej sprawie uzasadniają koniecznością dotrzymania umów zawartych z Moskwą w trakcie procesu rozszerzania NATO w końcu lat 90. XX wieku. Chodzi o „Akt stanowiący o wzajemnych stosunkach, współpracy i bezpieczeństwie pomiędzy NATO a Federacją Rosyjską" (1997). Miał on być rodzajem zadośćuczynienia Rosji za przyjęcie do sojuszu Polski, Węgier i Czech w 1998 roku.

W dokumencie tym Moskwa zobowiązała się m.in. do: „uznania kluczowej roli demokracji, politycznego pluralizmu, państwa prawa i praw człowieka", „rezygnacji z groźby użycia lub użycia siły" przeciwko jakiemukolwiek państwu oraz „poszanowania suwerenności każdego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9960

Wydanie: 9960

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament