Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prawo do refundacji nie gaśnie wraz ze śmiercią aptekarza

07 października 2014 | Prawo i praktyka | Dorota Gajos-Kaniewska

Narodowy Fundusz Zdrowia nie może odmawiać spadkobiercom zmarłego aptekarza prawa 
do refundacji cen wydanych leków – wynika z wyroku 
Sądu Okręgowego w Bydgoszczy.

Jan K. odziedziczył po zmarłej żonie aptekę w Bydgoszczy i punkt apteczny pod Bydgoszczą. Po śmierci Wandy K. obie placówki kontynuowały działalność i wydawały leki, również refundowane. Wdowiec dość szybko uzyskał koncesję na prowadzenie aptek, natomiast ponad miesiąc czekał na zawarcie z Narodowym Funduszem Zdrowia nowych umów na refundację leków. W międzyczasie apteki prowadziły normalną działalność i realizowały recepty ze zniżką. Jan K. zażądał więc od NFZ refundacji cen leków, które jego apteki wydały pacjentom od dnia śmierci żony do dnia podpisania umowy refundacyjnej z NFZ na jego nazwisko. Kwota nie była niska – ponad 47 tys. zł.

Kujawsko-pomorski oddział NFZ odmówił refundacji, gdyż jego zdaniem umowa zawarta przez żonę wygasła wraz z jej śmiercią, a umowy refundacyjne z Janem K. jeszcze nie działały. Nie było więc podstaw do wydawania pacjentom leków ze zniżką.

Spór najpierw rozpatrywał sąd rejonowy. Jak zaznaczył, zezwolenie na prowadzenie apteki to jedno, a czym innym jest sukcesja praw i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9960

Wydanie: 9960

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament