Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Najpierw analiza zajęcia, potem potrącenia

07 października 2014 | Prawo i praktyka | Rafał Krawczyk
źródło: materiały prasowe

Na pracodawcy ciąży szereg obowiązków związanych z informowaniem komornika i dokonywaniem potrąceń z wynagrodzenia. Czy to oznacza, że jest stroną postępowania i może dzięki temu skarżyć błędne jego zdaniem decyzje komornika?

Nie.

Mimo że na pracodawcy, jako dłużniku zajętej wierzytelności, ciąży wiele obowiązków i obciążony jest ryzykiem ich niewykonania, nie daje mu to uprawnień strony w postępowaniu egzekucyjnym. Na czynności komornika, które naruszają prawa pracodawcy jako trzeciego dłużnika, może on jednak złożyć skargę.

Osoba fizyczna prowadzi sieć salonów kosmetycznych. Całością kwestii kadrowych i finansowych zajmuje się dział kadrowo-księgowy przedsiębiorstwa. Przez niedopatrzenie kierownika tego działu, mimo zajęcia wynagrodzenia, trzy pensje wypłacono do rąk własnych zatrudnionego dłużnika. Czy komornik może ukarać za to przewinienie odpowiedzialnego pracownika?

Nie.

Pracownik odpowiedzialny za sprawy księgowe otrzymałby grzywnę, gdyby był zatrudniony u osoby prawnej lub w jednostce organizacyjnej bez osobowości prawnej. Jeśli pracuje u osoby fizycznej, to niezależnie od tego, jak rozbudowana jest struktura organizacyjna przedsiębiorstwa, za przewinienie może zostać ukarany grzywną tylko pracodawca. Nie ma znaczenia, że zawinił jego podwładny (art. 8861 i 2 k.p.c.).

Pracownik...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9960

Wydanie: 9960

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament