Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zaskakujące skutki zmian w PKB

07 października 2014 | Ciekawa ekonomia
W wyniku statystycznych przeszacowań wzrósł poziom zamożności Polaków: PKB per capita jest obecnie o 638 zł wyższy niż dotychczas
źródło: Rzeczpospolita
W wyniku statystycznych przeszacowań wzrósł poziom zamożności Polaków: PKB per capita jest obecnie o 638 zł wyższy niż dotychczas

Gospodarka | Efektem doliczenia narkobiznesu do wartości gospodarki, będzie... zwiększenie wydatków na armię. W górę pójdzie też poziom zamożności Polaków.

Anna Cieślak-Wróblewska

Obowiązujący od października nowy system liczenia wartości PKB w większości zmienia tylko statystyczny obraz naszej gospodarki.

Przy uwzględnianiu w takich szacunkach przestępczej działalności na rynku narkotyków i prostytucji (a także zmianie zasad liczenia wydatków na innowacje) nasz PKB się podniósł o 26 mld zł. Powoduje to wymierne obciążenia finansowe dla państwa lub otwiera furtkę do większych wydatków.

Więcej na wojsko

Takim obciążeniem mogą być przede wszystkim wydatki na wojsko.

– Według ustawowych zapisów liczy się je jako procent nominalnego PKB, im więc wyższa jego wartość, tym większe powinny być nakłady budżetowe na obronność – mówi Mirosław Gronicki, b. minister finansów.

O ile wyższe? Według wyliczeń „Rz" może chodzić o 500–600 mln zł rocznie. W 2016 r. na obronność mamy wydać 2 proc. PKB. Gdyby odnieść to do PKB liczonego według starej metodologii (ESA 95), daje to 35,4 mld zł. Gdyby odnieść do nowej (ESA 2010) – 36 mld zł.

Dla wojska to oczywiście dar z nieba. Za dodatkowe 500 mln zł można np. kupić cały moduł dywizjonowy armatohaubic Krab. To 24 działa i kilkadziesiąt pojazdów towarzyszących – dowodzenia i technicznych. Ten najnowocześniejszy obecnie system broni artyleryjskiej produkowany jest przez Hutę Stalowa Wola.

– Trzeba tylko...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9960

Wydanie: 9960

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament