Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ulga nie obejmuje źle wydanych pieniędzy

07 października 2014 | Prawo i praktyka | Anna Abramowska

Wypłaty z funduszu socjalnego na cele niezgodne z przepisami nie podlegają zwolnieniu ze składek. Nie wiadomo jednak, czy ZUS w ogóle ma prawo kwestionować firmowe kryteria podziału środków.

Świadczenia sponsorowane z funduszu socjalnego korzystają ze zwolnienia składkowego. Takie zasady wynikają z § 2 ust. 1 pkt 19 rozporządzenia MPiPS z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.; dalej rozporządzenie składkowe). Jednak kontrolerzy ZUS coraz częściej każą płacić składki od kwot wsparcia dla pracowników z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Dlaczego? Bo jego środki często źle są wydatkowane.

Kryterium socjalne

ZUS sprawdza przede wszystkim, czy podczas przyznawania świadczeń zastosowano kryteria socjalne. Kwestionuje sytuacje, gdy wszyscy dostają jednakowe wsparcie, np. bony świąteczne uprawniające do zakupów na tę samą kwotę, lub gdy firma uzależnia wysokość wypłat tylko od stażu pracy czy wymiaru etatu osób korzystających z tych świadczeń.

Organ rentowy zarzuca wtedy naruszenie art. 8 ustawy 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn. DzU z 2012 r., poz. 592 ze zm.; dalej ustawa o zfśs). Zgodnie z nim przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z funduszu uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej uprawnionego. O tym, czy w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9960

Wydanie: 9960

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament