Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szersza odpowiedzialność w zamówieniach

07 października 2014 | Administracja | Anna Szymańska
źródło: materiały prasowe

Nowela wprowadza solidarną odpowiedzialność wykonawcy z podmiotem trzecim, 
który zobowiązał się na etapie przetargu 
do udostępniania swoich zasobów 
– pisze prawniczka.

Zamówienia publiczne to bardzo medialny temat. Interesują się nim instytucje publiczne, przedsiębiorcy, a także podatnicy – chodzi bowiem o publiczne pieniądze. Na kanwie tej doniosłości zagadnień co roku modyfikuje się prawo zamówień publicznych. Przykładem jest także najnowsza nowelizacja tej ustawy, która wejdzie w życie 19 października 2014 r., zmieniająca kilka najbardziej krytykowanych przepisów.

Co zmienia ustawa

Nowela dotyczy bardzo wielu istotnych z praktycznego punktu widzenia kwestii. Ma na celu m.in. ograniczenie zjawiska nadużywania stosowania ceny jako jedynego kryterium oceny ofert, doprecyzowanie kwestii związanych z odrzucaniem ofert z rażąco niską ceną, wprowadza obostrzenia co do powoływania się na tajemnicę przedsiębiorstwa oraz ustanawia obowiązkowe zasady waloryzacyjne.

Ważne w praktyce będzie także wprowadzenie ustawowej solidarnej odpowiedzialności wykonawcy z podmiotem trzecim, który zobowiązał się na etapie przetargu do udostępniania swoich zasobów (w tym wiedzy i doświadczenia, zasobów ekonomicznych i finansowych, potencjału osobowego lub technicznego)....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9960

Wydanie: 9960

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament