Nobel za biologiczny GPS
Pierwszą tegoroczną nagrodę odbierze troje naukowców badających neurony umożliwiające orientację w przestrzeni.
Nagrodą podzielą się neurolodzy – Amerykanin John O'Keefe oraz małżeństwo May-Britt Moser i Edvard I. Moser z Norwegii za „odkrycie komórek, które tworzą system nawigacyjny mózgu".
– To fundamentalny system obecny zarówno u zwierząt, jak i ludzi, który pozwala nam określić, gdzie jesteśmy. Gdzie stoimy na placu czy jak wrócić do punktu, z którego przyszliśmy – mówił prof. Göran Hansson, sekretarz Komitetu Noblowskiego w dziedzinie medycyny i fizjologii, ogłaszając nazwiska laureatów.
Naukowcy otrzymają również nagrodę pieniężną – w tym roku to 8 mln koron, czyli ok. 3,7 mln złotych. Połowa trafi do O'Keefe'a, połowa do małżeństwa Moserów.
Płonące neurony
Choć Komitet Noblowski postanowił w tym roku podzielić nagrodę na dwie części, w rzeczywistości prace trójki laureatów dotyczą tego samego zagadnienia – neurologicznych mechanizmów orientacji przestrzennej na poziomie komórkowym. Mają one ogromne znaczenie dla naszego zrozumienia np. choroby Alzheimera czy zatrucia alkoholem, gdy dochodzi do zaburzeń działania tego „biologicznego GPS".
Te prace pozwolą lepiej zrozumieć efekty choroby Alzheimera – przekonują badacze
Pierwszy element tego systemu naukowcy odkryli na początku lat 70. ubiegłego wieku. Już wcześniej podejrzewali, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta