Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ważna data nabycia prawa, a nie wypłaty

07 października 2014 | Prawo i praktyka | Marcin 
Wojewódka
Marcin 
Wojewódka, radca prawny 
w Kancelarii Prawa 
Pracy Wojewódka 
i Wspólnicy sp.k.
źródło: materiały prasowe
Marcin 
Wojewódka, radca prawny 
w Kancelarii Prawa 
Pracy Wojewódka 
i Wspólnicy sp.k.

Składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne nie trzeba opłacać od nagrody jubileuszowej wypłaconej u danego pracodawcy przed upływem pięciu lat od otrzymania poprzedniej, jeśli wynikało to tylko ze zmiany terminu wypłat określonego przepisami zakładowego prawa pracy.

Tak stwierdził Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie w decyzji nr 980/2014 z 9 września 2014 r. (WPI/200000/43/980/2014).

Przedsiębiorca zwrócił się do ZUS z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji w sprawie obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne od kwot nagród jubileuszowych. Przedstawił dwa stany faktyczne, ale tylko odnośnie do jednego z nich przedstawił – na wezwanie ZUS – własne stanowisko. W związku z tym organ rentowy rozpatrzył złożony wniosek jedynie w zakresie pierwszego przedstawionego stanu faktycznego. Przedmiotem wniosku była wątpliwość co do zapisu dotyczącego wypłaty nagrody jubileuszowej. Zgodnie z nim nagroda jubileuszowa może być wypłacona pracownikom wnioskodawcy częściej niż co pięć lat ze względu na zmianę wewnętrznych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9960

Wydanie: 9960

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament