Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wielka Brytania gra nie fair

07 października 2014 | Świat | Jędrzej Bielecki
Iain Duncan Smith, brytyjski minister pracy, wstrzymał wypłatę świadczeń dla bezrobotnych z Polski, którzy wrócili do kraju
autor zdjęcia: Chris Ratcliffe
źródło: Bloomberg
Iain Duncan Smith, brytyjski minister pracy, wstrzymał wypłatę świadczeń dla bezrobotnych z Polski, którzy wrócili do kraju

Imigranci przybywają dziś 
na Wyspy głównie z południa Europy. 
Ale Cameron chce uderzyć w Polaków.

Aby utrzymać się u władzy po wyborach w maju 2015 r., brytyjski premier ma prosty plan: radykalnie ograniczyć liczbę przyjezdnych z Unii.

– Taki sam program mają także laburzyści i liberalni demokraci. Imigracja stała się jednym z najważniejszych problemów dla brytyjskiej opinii publicznej, a dodatkowo tradycyjne partie polityczne obawiają się odpływu wyborców do populistycznej, eurosceptycznej Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP) – mówi „Rz" John Springford z londyńskiego Center for European Reform (CER).

Integracja na głowie

Mimo poprawy koniunktury gospodarczej najnowszy sondaż dla „Sunday Timesa" daje tylko niewielką przewagę torysom (36 proc.) nad Partią Pracy (34 proc.), podczas gdy UKIP może już liczyć na 14 proc. poparcia.

W tej sytuacji konserwatyści postanowili uderzyć mocno. W weekendowym wywiadzie dla „Daily Telegraph" minister pracy Iain Duncan Smith zapowiedział, że ceną za pozostanie Wielkiej Brytanii w Unii jest przyznanie jej prawa do nałożenia limitów liczby przyjezdnych z pozostałych państw Wspólnoty.

– Kontrola imigracji musi się znaleźć w rękach poszczególnych krajów członkowskich, jeśli mają one pozostać w zjednoczonej Europie – uważa Smith.

To oznaczałoby postawienie na głowie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9960

Wydanie: 9960

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament