Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podatnik może przed fiskusem działać sam, bez pełnomocnika

07 października 2014 | Dobra Firma | Regina Drabik
WZÓR zawiadomienia o wypowiedzeniu pełnomocnictwa
źródło: Rzeczpospolita
WZÓR zawiadomienia o wypowiedzeniu pełnomocnictwa

W toku postępowania podatkowego przedsiębiorca ma prawo wskazać osobę, która będzie go reprezentować 
i zastępować. Odwołanie jej jest dopuszczalne w dowolnym momencie.

Regina Drabik

W urzędzie skarbowym toczy się postępowanie podatkowe dotyczące określenia wysokości podatku dochodowego od osób prawnych za 2012 rok. Do reprezentowania firmy w trakcie tego postępowania upoważniłem radcę prawnego, z którym stale współpracujemy. Chciałbym go jednak odwołać i do reprezentowania spółki przed fiskusem upoważnić moją księgową. W jaki sposób można odwołać tego radcę? Czy musi on uczestniczyć w tym postępowaniu do samego końca? – pyta czytelnik.

Strona może w postępowaniu podatkowym działać osobiście lub przez pełnomocnika (pełnomocników). Mówi o tym art. 136 ordynacji podatkowej (dalej: o.p.), który wskazuje, że strona może działać przez pełnomocnika, chyba że charakter czynności wymaga jej osobistego działania.

Takim pełnomocnikiem może być osoba fizyczna mająca pełną zdolność do czynności prawnych. Bez znaczenia jest przy tym wykształcenie, wykonywany zawód czy też kwalifikacje takiej osoby. Dodatkowo trzeba wskazać, że między mocodawcą a pełnomocnikiem nie muszą zachodzić powiązania – czy to rodzinne, czy prawne.

Strona postępowania podatkowego, ustanawiając pełnomocnika, chroni się przed skutkami nieznajomości prawa. Pełnomocnik nie wstępuje do postępowania za stronę, lecz występuje w procesie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9960

Wydanie: 9960

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament