Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Raz na dwa lata szef musi porozmawiać z pracownikiem

07 października 2014 | Administracja | Małgorzata Jankowska

Ocenę okresową członka korpusu służby cywilnej sporządza się co 24 miesiące. Przełożony może ją przeprowadzić wcześniej lub później – jeśli wystąpią wskazane w ustawie okoliczności.

Ocenie okresowej podlegają wszyscy członkowie korpusu służby cywilnej (dalej: sc), a więc zarówno urzędnicy, czyli osoby zatrudnione na podstawie mianowania, jak i pracownicy, czyli osoby zatrudnione na umowę o pracę. Ci ostatni jednak pod warunkiem, że umowa łącząca je z urzędem została zawarta na czas nieokreślony. Nie oznacza to jednak, że osoby zatrudnione na kontraktach terminowych nie są w ogóle oceniane. Ich dotyczą po prostu inne procedury. Część z nich podlega tzw. pierwszej ocenie. Część może być oceniana w ramach wewnętrznych procedur obowiązujących w danym urzędzie.

Zwykle bezpośredni szef

Ocena okresowa, która powinna być przeprowadzana co dwa lata, dotyczy wykonywania przez członka korpusu służby cywilnej obowiązków wynikających z opisu zajmowanego przez niego stanowiska pracy. Obowiązek jej przeprowadzenia i sporządzenia spoczywa na bezpośrednim przełożonym pracownika. Wyjątkiem są niektóre wyższe stanowiska w sc, wymienione w art. 81 ust. 2 ustawy z 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (dalej: usc).

Co dwa lata, czyli jak ustalić datę graniczną

Termin sporządzania ocen okresowych wynikający z art. 81 ust. 4 usc (co 24 miesiące) należy liczyć od dnia sporządzenia jednej oceny okresowej do dnia sporządzenia kolejnej oceny. Jeżeli ocena okresowa przeprowadzana jest po raz pierwszy, termin ten należy liczyć od dnia,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9960

Wydanie: 9960

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament