Które wydatki na zabezpieczenie płatności można ująć w kosztach
Podatnik ma prawo rozliczyć kwoty zapłacone za sporządzenie aktu notarialnego zawierającego jego oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji. Należy je wpisać w kol. 13 księgi.
- Prowadzę działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Handluję materiałami budowlanymi. Niedawno podpisałem korzystną dla mnie umowę na zakup określonego asortymentu towarów. Dostawca zaproponował jednak, abym złożył oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji na wypadek nieuregulowania zobowiązania wobec niego. Wiem, że zobowiązania te będę regulował terminowo, ponieważ zależy mi na dobrej i stałej współpracy. Dlatego zgodziłem się na złożenie tego oświadczenia w formie aktu notarialnego. W zamian dostawca zobowiązał się do systematycznych dostaw towarów po promocyjnych cenach w ilości zgłaszanej przeze mnie w zamówieniach. Za sporządzenie aktu notariusz pobrał opłatę w kwocie 2100 zł. Czy wydatek ten jest dla mnie kosztem uzyskania przychodów, który mogę ująć w podatkowej księdze przychodów i rozchodów? – pyta czytelnik.
Zgodnie z art. 777 § 1 pkt 5 ustawy z 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 101 ze zm.) tytułem egzekucyjnym jest także akt notarialny, w którym dłużnik poddał się egzekucji i który obejmuje obowiązek zapłaty sumy pieniężnej do wysokości wprost określonej w akcie albo oznaczonej za pomocą klauzuli waloryzacyjnej. W akcie notarialnym musi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta