Różne prace w szczególnych warunkach można sumować
Praca w szczególnych warunkach uprawnia do wcześniejszej emerytury, jeśli była wykonywana przez 15 lat w pełnym wymiarze czasu. Gdy pracownik równocześnie świadczył różnego rodzaju prace szczególne po kilka godzin, ZUS powinien je zliczyć.
Nadal wiele osób stara się o uzyskanie emerytury w obniżonym wieku na podstawie przepisów ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 1440 ze zm.). Umożliwia to art. 184 tej ustawy. Przepis ten przewiduje m.in. możliwość uzyskania emerytury w związku z pracą w warunkach szczególnych.
Możliwe jest więc nabycie emerytury po ukończeniu 60 lat przez mężczyznę lub 55 lat przez kobietę, jeśli posiadają:
- okres składkowy i nieskładkowy wynoszący odpowiednio co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn oraz
- co najmniej 15 lat pracy w warunkach szczególnych.
Przy czym warunki te – z wyjątkiem uzyskania wieku emerytalnego – muszą być spełnione na 1 stycznia 1999 r.
Rodzaje prac wykonywanych w warunkach szczególnych są określone w załącznikach do rozporządzenia Rady Ministrów z 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (DzU nr 8, poz. 43 ze zm.; dalej rozporządzenie), które zawierają zamknięty katalog tych prac.
W pełnym wymiarze
Okresami pracy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta