Projekty i rejestracja bez znaczenia dla opodatkowania
Obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych powstanie z chwilą zaprotokołowania przez notariusza uchwały o przekształceniu lub połączeniu spółek oraz umów lub statutu.
Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w wyroku z 22 września 2014 r. (I SA/Rz 536/14).
Stan faktyczny
Z wnioskiem o wykładnię prawa wystąpił notariusz. Wyjaśnił, że jedną z przeprowadzanych przez niego czynności jest spisywanie protokołów notarialnych. Notariusz protokołuje m.in. uchwały o przekształceniu lub łączeniu spółek oraz sporządza umowy lub statuty spółki przekształconej i przejmującej.
W najbliższym czasie do jego kancelarii zgłosi się spółka, która zamierza podjąć uchwałę o przekształceniu oraz podpisać umowę spółki przekształconej. Zgłoszą się też dwie inne firmy, które zamierzają w jego kancelarii podjąć uchwałę o połączeniu i o podpisaniu umowy o zawiązaniu nowej spółki.
Wnioskodawca zapytał, czy powinien naliczyć podatek od kilku czynności cywilnoprawnych (PCC). Konkretnie: chciał wiedzieć, czy jest płatnikiem tego podatku w przypadku zaprotokołowania uchwały o przekształceniu lub połączeniu spółek i sporządzenia umowy lub statutu spółki przekształconej i przejmującej, gdy ma miejsce przekształcenie lub połączenie spółek, które powodują zwiększenie majątku spółki osobowej lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta