Co można zaliczyć do stażu pracownika
Uprawnienia | Nawet osoba dopiero rozpoczynająca pracę w administracji może mieć prawo do dodatku za wieloletnią pracę w służbie cywilnej. Wystarczy, że przedtem wystarczająco długo pełniła służbę w wojsku, a wcześniej pracowała na roli.
Małgorzata Jankowska
Po 20 latach pracy członek korpusu służby cywilnej (sc) co pięć lat otrzymuje nagrodę jubileuszową, a co miesiąc dodatek za wieloletnią pracę w tej służbie, czyli tzw. dodatek za wysługę lat. Zarówno prawo do tych świadczeń, jak i ich wysokość zależą od stażu pracy członka korpusu. Dlatego jego prawidłowe ustalenie ma tu kluczowe znaczenie.
Prawo do nagrody
Odpowiedzialność w tym zakresie spada na pracodawcę, który na podstawie dokumentów znajdujących się w aktach osobowych członka korpusu ustala jego prawo do nagrody i dodatku. Nie zawsze jest to prosta matematyka. Pracodawca zmuszony jest czasami rozstrzygać, czy dany okres podlega zaliczeniu do stażu pracy, czy też nie. Robi to na podstawie obowiązujących przepisów i będących w jego posiadaniu dokumentów. Nie jest przy tym związany żadnymi wcześniej poczynionymi ustaleniami (np. przez poprzedniego pracodawcę członka korpusu sc).
Jeśli dla przykładu błędnie ustalił prawo do nagrody jubileuszowej pracownika i za wcześnie wypłacił mu nagrodę np. za 20 lat pracy, urząd nie musi czekać pięciu lat, aby wypłacić mu kolejną gratyfikację. Powinien to zrobić w terminie, w jakim – według jego wyliczeń – pracownikowi mija wymagany okres zatrudnienia.
Jeśli w aktach osobowych brak jest odpowiedniej dokumentacji, udokumentowanie prawa do nagrody i dodatku jest obowiązkiem samego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta