Lot z balonu na orbitę
Technika kosmiczna | Małe satelity będą startowały trójczłonową rakietą z balonu unoszącego się w stratosferze.
Miniaturyzacja, która wkroczyła także do technologii kosmicznych, sprawiła, że w najbliższych latach znacząco wzrośnie liczba małych satelitów. Przewidując burzliwy rozwój tego sektora rynku kosmicznego, hiszpańska firma Zero2Infinity prowadzi prace nad urządzeniem o nazwie Bloostar. Będzie ono służyło do umieszczania w przestrzeni satelitów.
Ale nie jest to klasyczna rakieta i nie będzie startować z którejś z ziemskich wyrzutni, lecz z... balonu stratosferycznego.
Balon wzniesie się na wysokość 30 km, pokonując w ten sposób 99 proc. atmosfery naszej planety. Tam wyposażony w silniki Bloostar oddzieli się od niego. Dalszy lot odbędzie się praktycznie bez oporu powietrza, co kolosalnie zmniejszy ilość zużytego paliwa, a tym samym koszty.
Dziewięć silników
Trójczłonowy Bloostar wyposażony jest łącznie w dziewięć silników: sześć w pierwszym członie, dwa w drugim i jeden w trzecim. Paliwem będzie mieszanka metanu i tlenu. Ostatni człon będzie w stanie wynieść satelitę o wadze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta