Jest lepiej, niż było, ale przełomu nie widać
Analiza | W 2013 r. gospodarka rozwijała się w tempie tylko 1,6 proc. Spowodowało to stagnację w przychodach firm.
Cezary adamczyk
Tendencje, jakie zachodziły w gospodarce w 2013 r., dobrze oddaje zestawienie największych firm z Listy 2000. Słabnący eksport, kulejące inwestycje słabszy popyt wewnętrzny to wszystko można wyczytać z zebranych przez nas danych finansowych 2000 przedsiębiorstw.
W ubiegłym roku firmy z Listy 2000 sprzedały towary i usługi za nieco ponad 1,7 bln zł. To zaledwie 1,3 proc. więcej niż rok wcześniej. Te negatywne tendencje obserwujemy już drugi rok. Przypomnijmy, że w roku 2012 sprzedaż wzrosła o 5,4 proc, podczas gdy w roku 2011 było to przeszło 15 proc. Widać zatem, że przedsiębiorstwa mają coraz większy problem ze zdobywaniem rynków zbytu. Ogólnie słaby wynik sprzedaży to efekt spadku przychodów największych spółek: PKN Orlen, Lotos, spółki wydobywcze i energetyczne. Pocieszające może być to, że prawie dwie trzecie firm zwiększyło sprzedaż. Były to głównie spółki z prywatnym kapitałem polskim.
Również analizując dane dotyczące eksportu widać zbieżność z danymi na temat PKB. Firmy, które udostępniły nam takie dane zanotowały w ubiegłym roku wzrost sprzedaży za granicę zaledwie o 2 proc. Rok wcześniej było to ponad 7 proc. a w roku 2011 - przeszło 17 proc.
Ale są również elementy optymistyczne. Większość spółek poprawiła swoje dokonania finansowe, a to może oznaczać, że kryzys wymusił na nich reżim kosztowy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta