Niemiecka płaca minimalna nie dla Polaka
Przetargi publiczne | Polski podwykonawca realizujący zamówienie dla niemieckiego urzędu nie musi stosować płacy minimalnej obowiązującej w tym kraju – orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Katarzyna Borowska
Zamawiający z krajów unijnych często stawiają wymogi dotyczące zagwarantowania minimalnego wynagrodzenia przy realizacji usługi. Tak też zrobiło miasto Dortmund, ogłaszając przetarg na cyfryzację dokumentów i konwersję danych.
Przedsiębiorcy biorący udział w postępowaniu musieli przedstawić oświadczenie, że zapłacą swoim pracownikom co najmniej 8,62 euro za godzinę oraz że będą tego samego żądać od swoich podwykonawców. Takie wynagrodzenie wynika bowiem z przepisów dotyczących zagwarantowania układów zbiorowych i standardu socjalnego oraz uczciwej konkurencji przy udzielaniu zamówień publicznych obowiązujących w Nadrenii Północnej- Westfalii.
Ograniczenia traktatowe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta