Kupowanie głosów zakazane
Sankcje | Nielegalne prowadzenie agitacji, złamanie ciszy wyborczej czy też nieprawidłowe zbieranie środków finansowych na kampanię to zabronione zachowania, które mogą się spotkać z ostrą reakcją organów ścigania.
Arkadiusz Jaraszek
Wybory samorządowe w tym roku (16 listopada 2014 r.) po raz pierwszy odbędą się na podstawie Kodeksu wyborczego. Jego przepisy nie tylko w sposób kompleksowy regulują zasady przeprowadzania wyborów, ale też wprowadzają surowe sankcje dla osób, które podejmują działania sprzeczne z prawem wyborczym lub w jakikolwiek sposób chciałyby zakłócić przebieg głosowania.
Urzędy czyste od plakatów
Zanim dojdzie do głosowania, kandydaci na radnych, wójtów, burmistrzów czy prezydentów miast próbują przekonać wyborów do swojej osoby, a więc prowadzą kampanię wyborczą. Nie w każdym miejscu może być ona prowadzona. Zabroniona jest agitacja wyborcza na terenie urzędów administracji rządowej lub administracji samorządu terytorialnego bądź sądów, na terenie zakładów pracy w sposób i w formach zakłócających ich normalne funkcjonowanie, na terenie jednostek wojskowych czy też na terenie szkół wobec uczniów. Nielegalne jest też agitowanie w lokalu wyborczym lub na terenie budynku, w którym lokal ten się znajduje.
Zabronione jest również rozdawanie reklam i ulotek wyborczych czy rozwieszanie plakatów. Przyszli samorządowcy nie mogą też wygłaszać przemówień mających na celu zjednanie im zwolenników....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta