Coraz większa część firm wskazuje na rosnące korzyści z eksportu
Opinia | Rok temu nadwyżka pesymistów nad optymistami była duża. Dziś ich udziały są porównywalne.
Opinia taka wynika z analizy badań Instytutu Rozwoju Gospodarczego w Kolegium Analiz Ekonomicznych SGH. Instytut od 1986 r. prowadzi badania, w których oceny formułowane przez przedsiębiorstwa w badaniach ankietowych są agregowane i analizowane. Uogólnione opinie kilkuset firm nabierają waloru obiektywności. Biorąc pod uwagę ciągłość badań – blisko 30 lat – stają się one obiektywną oceną koniunktury branży, a także gospodarki.
W badaniach IRG przedsiębiorcy oceniają zmiany w produkcji, zamówieniach, cenach, zatrudnieniu, sytuacji finansowej, oceniają ogólną sytuację gospodarki. Ankietowani wybierają jedną z trzech odpowiedzi: wzrost, spadek, bez zmian. Ostatecznym celem jest wyznaczenie wartości barometru koniunktury na podstawie różnic pomiędzy odpowiedziami optymistycznymi i pesymistycznymi. Ankietowani odrębnie formułują opinię o stanie obecnym i o najbliższej przyszłości.
Wzrost liczbowy wskaźników oznacza malejący udział liczby pesymistów (rosnący udział optymistów) wśród ankietowanych. „Wzrost" wartości wskaźnika niekoniecznie oznacza, że „jest dobrze", ale że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta