Zmiana statusu uprawnia do korekty naliczonego podatku
VAT | Przedsiębiorca, który utracił prawo do zwolnienia lub z niego zrezygnował, może odliczyć daninę od wcześniejszych zakupów. Sposób korzystania przez niego z tego uprawnienia zależy m.in. od ich wartości początkowej.
Blisko trzy lata temu założyłem firmę zajmującą się sprzedażą aparatów słuchowych i akcesoriów do nich. Obecnie korzystam ze zwolnienia podmiotowego (moja sprzedaż nie przekracza kwoty 150 000 zł rocznie). Rozważam możliwość przejścia na zasady ogólne VAT. Czy w takim przypadku będę miał prawo do odliczenia całości lub części VAT od towarów nabytych w okresie, kiedy nie byłem podatnikiem VAT czynnym? W szczególności dotyczy to zakupów środków trwałych (samochód osobowy, dwa komputery, programy komputerowe), usług biura księgowego oraz towarów handlowych (aparaty słuchowe, baterie, inne akcesoria) – pyta czytelnik.
Na mocy art. 113 ust. 1 ustawy o VAT zwalnia się z podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których jej wartość nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150 000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Jest to zwolnienie podmiotowe, które dotyczy zasadniczo wszystkich podatników (zarówno sprzedawców towarów, jak i wykonawców usług – poza wyjątkami określonym i wprost w przepisach ustawy).
Wolno zmienić zdanie
Podatnicy zwolnieni podmiotowo mają jednak możliwość rozliczania VAT na zasadach ogólnych. Zgodnie z art. 113 ust. 4 ustawy podatnicy mogą bowiem zrezygnować ze zwolnienia podatkowego, pod warunkiem pisemnego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta