Wielu seniorów w ogóle nie korzysta z banków
Finanse | O tym, że wiele osób nie ma konta, decydują przyzwyczajenia i brak wiedzy o finansach, a nie bariery techniczne czy technologiczne.
monika sajewicz
Najrzadziej z usług bankowych i kart płatniczych korzystają emeryci, renciści oraz najmłodsi, czyli uczniowie i studenci. Dlatego przede wszystkim do tych grup skierowana jest kampania edukacyjna Akademia Dostępne Finanse.
Jak pokazują badania przeprowadzone w ostatnich kilku latach przez NBP, ok. 20 proc. Polaków nie ma konta bankowego i nie używa kart płatniczych lub nie płaci za pomocą przelewów.
Dużo gorzej pod tym względem wygląda sytuacja wśród seniorów. I tak w grupie powyżej 55. roku życia 32 proc. osób nie ma rachunku bankowego, a wśród osób powyżej 65. roku życia – aż 57 proc. Drugą grupą w niewielkim stopniu korzystającą z usług bankowych są uczniowie i studenci w przedziale wiekowym 18–24 lat. Pod tym względem słabo wypadamy na tle innych krajów Unii Europejskiej. Taka sytuacja wynika w dużej mierze z braku wiedzy z zakresu finansów i bankowości.
Dlaczego nie mamy kont
Trzy najczęściej wymieniane przez Polaków powody nieposiadania konta osobistego w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, według ostatniego badania „Zwyczaje płatnicze Polaków", to brak takiej potrzeby (50 proc.), preferencja trzymania pieniędzy w gotówce (25 proc.) oraz brak pieniędzy lub oszczędności (23 proc.).
Relatywnie rzadko respondenci wskazywali na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta