Rachunek z restauracji do księgowej, nie do kosza
Przedsiębiorca nie musi się już obawiać, że wydatek na zwyczajowo przyjęty w realiach prowadzenia działalności poczęstunek dla klienta zostanie przez skarbówkę potraktowany jak reprezentacja.
Prowadzę biuro rachunkowe. Moi klienci, zarówno podatnicy CIT, jak i PIT, ponoszą wydatki na poczęstunki dla swoich kontrahentów. W siedzibach korzystają zazwyczaj z usług kateringowych, a na zewnątrz z usług gastronomicznych. Wciąż mamy wątpliwości, czy poniesione wydatki klienci mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, czy są to koszty reprezentacji wyłączone z kosztów podatkowych – pyta czytelniczka.
Koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów wpłyną na podstawę opodatkowania firmy (art. 15 ust. 1 zdanie pierwsze ustawy o CIT i art. 22 ust. 1 ustawy o PIT). Wyjątkiem są koszty wymienione w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT lub art. 23 ustawy o PIT.
Wydatek, który został pokryty z zasobów majątkowych podatnika, jego wartość nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona, pozostaje w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą i zostanie właściwie udokumentowany, może być zaliczony do kosztów uzyskania przychodu.
Odwieczny problem
Wydatki na reprezentację są wyłączone z kosztów. Przepisy zaliczają do nich w szczególności kwoty poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych (art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT i art. 23 ust. 1...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta