W instytucjach kultury bardziej elastycznie
PLANOWANIE | Pracownikowi muzeum czy teatru nie trzeba zapewniać przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy w okresie rozliczeniowym. Ale jeśli po jego zakończeniu złoży wniosek urlopowy, w pierwszej kolejności trzeba oddać mu wolne za pracę w innych dniach wolnych wynikających z pięciodniowego tygodnia pracy.
Aleksander Kuźniar
W związku ze specyfiką pracy w instytucjach kultury – takich jak domy kultury, biblioteki, teatry, kina, filharmonie, opery, galerie sztuki itp. – ustawodawca przewidział pewne odrębne uregulowania dotyczące czasu pracy zatrudnionych w nich osób. Ośrodki te wykonują bowiem swoją kulturalną działalność głównie w weekendy.
Jednym z takich uregulowań jest przepis stanowiący, że pracownikom instytucji kultury można udzielać dni wolnych od pracy, wynikających z rozkładu w pięciodniowym tygodniu pracy, łącznie z urlopem wypoczynkowym. Oznacza to, że nie trzeba zapewniać pracownikom zatrudnionym w instytucjach kultury przeciętnie pięciodniowego tygodnia w tych okresach rozliczeniowych, w których nie korzystają oni z urlopu wypoczynkowego.
Przykład
Animator zatrudniony w domu kultury wykonywał pracę w dziesięć sobót, które były dniami wolnymi wynikającymi z pięciodniowego tygodnia pracy, w okresie rozliczeniowym obejmującym miesiące od kwietnia do czerwca 2014 r. Zatem w tym okresie, w którym – zgodnie z obowiązującymi przepisami – było do przepracowania 61 dni, on wykonywał pracę 71 dni. Nie wybrał w tym czasie ani jednego dnia urlopu wypoczynkowego. W kolejnym okresie rozliczeniowym pracownik złożył wniosek o udzielenie mu urlopu wypoczynkowego na cały lipiec 2014 r. (23 dni). Pracodawca ma obowiązek udzielić mu
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta