Auto z ewidencją czy bez
Firma, która odpłatnie udostępnia pracownikom firmowe samochody do ich prywatnych celów, wciąż wykorzystuje te pojazdy w ramach działalności gospodarczej.
W jaki sposób spółka z o.o. powinna zorganizować odpłatny wynajem samochodu służbowego na cele prywatne jej pracowników lub/i członków zarządu, aby nie narazić się na konflikt z urzędem skarbowym? Jakie będą skutki podatkowe takiego wynajmu w podatku od towarów i usług? Czy wiąże się on z określonymi obowiązkami dokumentacyjnymi i ewidencyjnymi? – pyta czytelnik.
Udostępnianie pracownikom bądź członkom zarządu spółki samochodów służbowych w celach prywatnych za wynagrodzeniem należy kwalifikować na gruncie VAT jako odpłatne świadczenie usług, podlegające opodatkowaniu przy zastosowaniu stawki 23 proc. W takim przypadku podatnik prowadzi bowiem działalność gospodarczą, której przedmiotem jest wynajem pojazdów samochodowych.
Podstawą opodatkowania VAT z tego tytułu jest wynagrodzenie (czynsz najmu), które podatnik otrzymuje od najemcy pojazdu – pracownika lub członka zarządu.
Uwaga! Ustalenie przez podatnika czynszu najmu na poziomie odbiegającym od wartości rynkowej tej usługi wiąże się z określonym ryzykiem podatkowym. W takim przypadku może bowiem zostać zakwestionowana możliwość odliczenia przez podatnika 100 proc. podatku z faktur dokumentujących poniesione przez niego wydatki w związku z użytkowaniem samochodu.
Zgodnie z regułami
Zgodnie z przepisami...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta