Rozliczenie nie musi dotyczyć całego roku
Przychody i koszty związane z działalnością zorganizowanej części przedsiębiorstwa do dnia wydzielenia są integralną częścią rozliczeń podatkowych spółki dzielonej.
W grudniu 2013 r. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością wystąpiła o interpretację podatkową. Wyjaśniła, że powstała w wyniku podziału innej spółki kapitałowej. Majątek wydzielony oraz pozostający w spółce dzielonej stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa (ZCP). Podatniczka miała wątpliwości, czy prawidłowo rozpoznała w rachunku podatkowym przychody i koszty rozliczone oraz nierozliczone przez spółkę dzieloną.
W swojej odpowiedzi fiskus zwrócił uwagę na szczególną cechę podziału spółki przewidzianą w kodeksie spółek handlowych. Konkretnie na to, że spółka dzielona nie przestaje istnieć. Następuje tylko przeniesienie części jej majątku na inną już istniejącą lub nowo zawiązaną jednostkę. W takiej sytuacji ma miejsce sukcesja uniwersalna częściowa, tj. następstwo generalne dotyczące praw i obowiązków związanych z przenoszonymi składnikami majątku (określonymi w planie podziału). W ocenie urzędników odpowiednie stosowanie przepisów uzależnione jest od tego, czy spółka, do której jest wnoszona część majątku spółki dzielonej, istnieje czy jest nowo zawiązana. W przypadku pytającej spółki mamy do czynienia z drugą sytuacją.
Fiskus przeanalizował przepisy dotyczące sukcesji podatkowej zawarte w art. 93–93e ordynacji podatkowej i odpowiednie przepisy ustawy o CIT. Ostatecznie doszedł do przekonania, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta