Co robić, gdy bank sprzeda twoje długi hipoteczne?
poradnik | Bank może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na rzecz firmy windykacyjnej. I jest to całkowicie zgodne z prawem. Nie ma jednak takiej możliwości, aby windykator czy też bank wyrzucił kredytobiorcę z mieszkania.
Rz: W jakiej sytuacji bank może pozbyć się długu swojego kredytobiorcy, zabezpieczonego na mieszkaniu, sprzedając zobowiązanie firmie windykacyjnej?
Paweł Puch: Z reguły umowy z bankami są tak konstruowane, że wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na rzecz firmy windykacyjnej. I jest to całkowicie zgodne z prawem.
Co gorsza, wierzyciel może to zrobić bez pytania dłużnika o zgodę. Wynika to z kodeksu cywilnego i nazywa się przelewem wierzytelności. Bank ma więc możliwość pozbycia się kłopotliwego długu.
Banki często nie zajmują się windykacją wierzytelności, więc w przypadku gdy klientowi powinie się noga i przestanie spłacać dług, pozbywają się takiej wierzytelności.
Kiedy kredytobiorca dowie się – formalnie – że jest winny pieniądze już nie bankowi, ale firmie windykacyjnej?
W interesie nowego wierzyciela leży to, aby jak najszybciej się ujawnić, by odzyskać pieniądze. Zresztą firma windykacyjna nie po to kupuje dług, aby siedzieć cicho. Z reguły od razu przystępuje do intensyfikacji czynności mających na celu odzyskanie długu.
Na jakiej podstawie windykator ma prawo dokonać wpisu do księgi wieczystej nieruchomości dłużnika banku, że ma roszczenie do lokalu?
Na podstawie umowy zbycia wierzytelności na wniosek nowego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta