Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie tak łatwo przerwać okres zasiłkowy

24 listopada 2014 | Prawo i praktyka | Anna Abramowska

Urlop wypoczynkowy nie jest równoznaczny z odzyskaniem zdolności do pracy. Po jego zakończeniu podwładny może więc nie uzyskać prawa do chorobówki, jeśli w czasie wolnego wcale nie wyzdrowiał, a zdążył już wyczerpać okres zasiłkowy.

Po wykorzystaniu całego okresu zasiłkowego pracownik ma prawo wykorzystać urlop wypoczynkowy bez przedstawiania zaświadczenia lekarskiego o stanie zdrowia. Szef może przystać na jego prośbę. Nie musi przy tym wysyłać go na badania lekarskie, potwierdzające jego zdolność do pracy. Takie postępowanie zostało poparte orzecznictwem. Zgodnie bowiem z wyrokiem Sądu Najwyższego z 20 marca 2008 r. (II PK 214/07) kontrolne badania lekarskie, o których mowa w art. 229 § 2 kodeksu pracy, przeprowadza się w celu ustalenia zdolności do pracy na dotychczasowym stanowisku, a urlop wypoczynkowy polega na niewykonywaniu pracy. Dlatego nawet po przewlekłej chorobie pracownik ma prawo skorzystać ze swoich urlopowych uprawnień.

Jeżeli zatem podwładny złoży wniosek o udzielenie mu urlopu wypoczynkowego po zakończonym zwolnieniu lekarskim, to w świetle powyższego wyroku SN nie ma przeszkód prawnych, aby mu go udzielić >patrz ramka. Jest to o tyle korzystne dla pracownika, że jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9999

Wydanie: 9999

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament