Technologia znosi bariery
Hans Vestberg | Dzisiaj nie widzę żadnej dziedziny życia w mieście, której nie można byłoby w przyszłości podłączyć do systemu informatycznego, kiedy ktoś tego rzeczywiście będzie potrzebował – mówi Danucie Walewskiej prezes Ericssona.
Rz: Jakie warunki muszą zostać spełnione, żeby pozwolił pan swojej rodzinie pojechać autem autonomicznym, nad którego oprogramowaniem pracuje Ericsson?
Oj, jeszcze wiele. Jesteśmy dzisiaj w pierwszej fazie przygotowywania rozwiązań dla takiej formy mobilności, skupiając się na inteligentnej łączności dla motoryzacji. Chodzi przy tym nie tylko o same informacje i ułatwienie podejmowania najlepszych decyzji, ale i rozrywkę. Kolejnym etapem będzie dostarczenie informacji dotyczących np. możliwości unikania korków ulicznych czy wspólnego korzystania z samochodów. Etap trzeci, który dzisiaj wydaje się bardziej odległy, to możliwości kierowania takim autem dzięki naszym aplikacjom. Ale pracujemy nad tym intensywnie i wykorzystamy do tego technologię 5D. Wszystkie te rozwiązania zapewne będą wykorzystywane przede wszystkim w miastach. Bo kiedy auto wyjedzie z aglomeracji czy zjedzie z autostrady, kierowca już sam będzie musiał aktywnie zająć się prowadzeniem pojazdu.
Będzie to jednak kolejne uzależnienie od technologii, a już teraz widzimy ludzi, nie tylko młodych, wręcz przyklejonych do smartfonów. Taka właśnie ma być nasza przyszłość?
Transmisja danych musi się odbywać jak najtaniej i cały czas nad tym pracujemy
Nie do końca....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta