Trzeba rozpoznać przychód
Odzyskanie naliczonego VAT w związku z rezygnacją przez przedsiębiorcę ze zwolnienia wywołuje skutki także w podatku dochodowym.
Zwiększenie kwoty podatku naliczonego (zarówno w ramach korekty rocznej, jak i rozliczeniu za dany okres rozliczeniowy) skutkuje koniecznością rozpoznania z tego tytułu przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie bowiem z art. 14 ust. 2 pkt 7d ustawy o PIT przychodem z działalności gospodarczej – w przypadku obniżenia lub zwrotu podatku od towarów i usług lub zwrotu podatku akcyzowego zgodnie z odrębnymi przepisami – jest również naliczony podatek od towarów i usług lub zwrócony podatek akcyzowy, w tej części, w jakiej podatek uprzednio został zaliczony do kosztów uzyskania przychodów.
Analogicznie w przypadku korekty naliczonego VAT w zakresie środków trwałych – przychodem w PIT jest kwota podatku od towarów i usług:
∑ nieuwzględniona w wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji lub
∑ dotycząca innych rzeczy lub praw niebędących środkami trwałymi lub wartościami niematerialnymi i prawnymi, o których mowa powyżej
∑ w tej części, w jakiej dokonano korekty powodującej zwiększenie podatku odliczonego zgodnie z art. 91 ustawy o VAT (art. 14 ust. 2 pkt 7f ustawy o PIT).
Przychód należy rozpoznać i ująć w ewidencji podatkowej w momencie przekwalifikowania dla celów VAT (bez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta