Raz zleceniobiorca, raz menedżer
ZBIEG TYTUŁÓW | Osoby świadczące pracę na podstawie kontraktów menedżerskich są obejmowane ubezpieczeniami na zasadach dotyczących zleceniobiorców. Ale zarządzanie wpisane w przedmiot działalności nie zwalnia ich – odmiennie niż wykonawców zlecenia – z płacenia składek z umowy cywilnej.
Chcemy podpisać kontrakt menedżerski z osobą, która do tej pory pracowała dla nas na zlecenie. Cywilną umowę wykonywała w zakresie działalności, więc nie płaciliśmy za nią składek na ZUS. Czy podpisanie kontraktu wpłynie na zmianę tego stanu rzeczy? – pyta czytelniczka.
Tak.
Niezależnie od tego, czy usługi zarządzania stanowią przedmiot działalności, kontrakt menedżerski to odrębny od biznesu tytuł do opłacania składek. Takie jest stanowisko ZUS, które potwierdza też najnowszy wyrok Sądu Najwyższego z 12 listopada 2014 r. (I UK 126/14).
Wcześniej nie było to takie oczywiste. Forsowaną przez ZUS interpretację, że kontrakt menedżerski to odrębne od biznesu źródło przychodu (bo jest to działalność wykonywanej osobiście), zwykle podważały sądy. Przykładem są wyroki SN: z 9 grudnia 2008 r. (I UK 138/08) i z 23 czerwca 2009 r. (III UK 24/09), w których uznał, że przychody z kontraktu nie stanowią jednak oddzielnej podstawy oskładkowania.
Choć te orzeczenia dotyczyły głównie prawa wyboru menedżera, czy płaci składki z działalności, czy z kontraktu, to mają bezpośrednie znaczenie przy rozpatrywaniu sytuacji opisanej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta