Kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu sprzedaży voucherów
Przychód ze sprzedaży karty upominkowej nie powstanie w chwili jej wydania klientowi, lecz w dacie realizacji usługi, nie później jednak niż w dniu wystawienia faktury albo uregulowania należności. Jeśli natomiast w wyznaczonym czasie klient nie wykorzysta talonu, przychód powstaje w ostatnim dniu okresu rozliczeniowego, w którym upływa jego ważność.
Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 22 października 2014 r. (ITPB1/415-886/14/MW).
Z wnioskiem o interpretację wystąpił czynny podatnik VAT, świadczący usługi w zakresie edukacji (pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane), polegające na organizacji między innymi warsztatów i szkoleń kulinarnych. W celu uatrakcyjnienia swojej oferty sprzedażowej podatnik wprowadził sprzedaż kart upominkowych (tzw. voucherów), tj. dokumentów opatrzonych unikalnym kodem, o określonym nominale i terminie ważności, uprawniających klientów do bezgotówkowego skorzystania z oferowanych usług. Otrzymanie karty upominkowej następuje w zamian za przekazanie środków pieniężnych na rzecz wnioskodawcy w kwocie stanowiącej jej równowartość.
Podatnik spytał, kiedy powstaje przychód z tytułu sprzedaży vouchera i czy jest to moment odpłatnego wydania karty, czy może data wykonania usługi przez wnioskodawcę (ewentualnie ostatni dzień okresu rozliczeniowego, w którym upływa termin ważności karty). Wątpliwości po stronie wnioskodawcy wzbudzało m.in. to, że w chwili wydania vouchera strony...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta