Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kredyty muszą się znaleźć w rachunku przepływów

24 listopada 2014 | Ekspert księgowy
Fragment bilansu i rachunku zysków i strat za bieżący rok:
źródło: Rzeczpospolita
Fragment bilansu i rachunku zysków i strat za bieżący rok:
źródło: Rzeczpospolita
Przykład prezentacji w rachunku przepływów pieniężnych zgodnie z MSSF:
źródło: Rzeczpospolita
Przykład prezentacji w rachunku przepływów pieniężnych zgodnie z MSSF:

RAPORTY | Zaciągnięte przez jednostkę pożyczki, bez względu na ich przeznaczenie, wykazuje się w segmencie działalności finansowej jako pozyskanie obcego źródła pieniędzy.

Kredyty i pożyczki to z pewnością pozycje, które występują w większości polskich przedsiębiorstw. O ich właściwą prezentację w rachunku przepływów pieniężnych trzeba zadbać szczególnie. Ma to bowiem bardzo ważne walory informacyjne dla odbiorców sprawozdań finansowych.

Wpływy i wydatki

Pozycja C.I.2 rachunku przepływów pieniężnych (w obu wariantach ich sporządzania), czyli wpływy z kredytów i pożyczek, odzwierciedla całkowitą wartość wpływów w danym okresie z tytułu otrzymanych przez jednostkę kredytów i pożyczek. Ujmuje się tu wpływy z tytułu otrzymanych kredytów i pożyczek długo- i krótkoterminowych, i to wykorzystanych zarówno na cele działalności operacyjnej, jak i inwestycyjnej. Jeżeli bank w momencie postawienia kredytu do dyspozycji potrącił prowizję i część odsetek, to odpowiednio niższa będzie suma efektywnie wykorzystanego kredytu.

Natomiast pozycja C.II.4 po stronie wydatków, czyli „Spłaty kredytów i pożyczek", pokazuje wartość spłat kredytów i pożyczek w danym okresie.

Jedynym przypadkiem, w którym standard nie zaleca stosowania szyku rozwartego w zakresie prezentacji kredytów i pożyczek, jest ujęcie kredytu w rachunku bieżącym oraz linii kredytowej. Pozycje te należy wykazywać w rachunku przepływów pieniężnych per saldo.  Gdy saldo na początek...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9999

Wydanie: 9999

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament