Czy senior zadłuży mieszkanie na godne życie na stare lata?
Finanse | Odwrócony kredyt hipoteczny już w grudniu mógłby być oferowany przez banki. Czy będą na niego chętni?
Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym trafiła do dziennika ustaw, co oznacza, że za kilka tygodni będzie obowiązywała. Z założenia ma umożliwić seniorowi mającemu mieszkanie uwolnienie kapitału w nim zamrożonego dzięki umowie zawartej z bankiem (zasady działania w ramce poniżej). „Rzeczpospolita" zapytała ekspertów, czy odwrócony kredyt hipoteczny przyjmie się w Polsce, czy to dobre rozwiązanie dla polskich seniorów, co zmieni to nowe rozwiązanie na naszym rynku nieruchomości.
Ryszard Petru, prezes Towarzystwa Ekonomistów Polskich:
– Żeby odwrócona hipoteka była popularna, żeby się przyjęła, musi mieć dobrą cenę. Wiele zależy więc w tym wypadku od marży banków. Niebagatelne znaczenie mogą mieć też inne opłaty, na które zapewne seniorzy też będą zwracać uwagę – czyli wszelkie prowizje i inne produkty finansowe oferowane z odwróconym kredytem. Sami seniorzy także muszą zrozumieć, że dysponują jakimś aktywem, które może generować strumień gotówki, czyli że ich mieszkanie może im przynieść dodatkowe pieniądze na co dzień. Zaletą odwróconej hipoteki będzie także to, że nadzór nad instytucjami oferującymi ten produkt – czyli nad bankami – ma Komisja Nadzoru Finansowego. To daje poczucie bezpieczeństwa. Myślę, że znajdzie się pewna grupa osób, które...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta