PSL dołącza do politycznej czołówki
Ludowcy po wyborach samorządowych wyrastają na trzecią, równorzędną dla PO i PiS partię polityczną.
Polska scena polityczna nie dzieli się już na dwie duże partie PO i PiS, które walczą o władzę, oraz dwie małe PSL i SLD, które mogą być uzupełnieniem ewentualnych koalicji rządzących. Po wyborach samorządowych ludowcy z wynikiem bliskim 24 proc. stali się równorzędną siłą polityczną dla PO, która w wyborach do sejmików osiągnęła wynik nieco ponad 26 proc., i PiS – prawie 27 proc. głosów.
Na poziomie sejmików samorządowych, które są najbardziej miarodajnym wskaźnikiem popularności partii politycznych, ludowcy zdobyli 157 mandatów. To o 76 więcej niż cztery lata temu. Ten sukces jest porównywalny jedynie z wyborami parlamentarnymi w 1993 roku, kiedy to ludowcy niespodziewanie dla wszystkich stali się drugą siłą w parlamencie i razem z SLD utworzyli rząd z Waldemarem Pawlakiem jako premierem.
Ludowcy wygrali wybory do sejmików w trzech...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta