Jak wykazać sprzedaż auta wykupionego z leasingu
Zbycie składników majątkowych wykorzystywanych wcześniej w firmie, ale nieujętych w ewidencji, nie powoduje powstania przychodu z działalności gospodarczej.
Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z 23 lutego 2015 r. (I SA/Gl 1028/14).
Stan faktyczny
We wniosku o interpretację podatniczka wskazała, że we wrześniu 2010 r. w ramach prowadzonej działalności zawarła umowę leasingu operacyjnego samochodu ciężarowego. Obecnie pojazd ten jest samochodem osobowym w rozumieniu art. 5a pkt 19a ustawy o PIT. Po upływie okresu, na jaki została zawarta umowa, podatniczka miała prawo do nabycia auta na własność. Od zawarcia umowy leasingu do 30 grudnia 2011 r. auto było używane w prowadzonej działalności gospodarczej.
31 grudnia 2011 r. podatniczka wniosła prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo aportem do spółki. Samochód nie był przedmiotem aportu. Wobec tego za zgodą firmy leasingowej podatniczka wynajęła go spółce, do której wniosła aportem przedsiębiorstwo. Umowa najmu samochodu została zawarta do 15 sierpnia 2013 r. Po upływie tego okresu spółka nie była zainteresowana dalszym jego najmem. W związku z tym podatniczka podjęła decyzję, że od 16 sierpnia 2013 r. samochód ten będzie używała jedynie do celów prywatnych. Od tego czasu wnioskodawczyni przestała zaliczać opłaty leasingowe do kosztów uzyskania przychodów. Po upływie okresu obowiązywania umowy leasingu podatniczka odkupiła...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta