Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Decyzja o wyborze świadczenia należy do ubezpieczonego

19 marca 2015 | Praca i ZUS | Zygmunt Łobejko

Pracownikowi, który spełnia warunki 
zarówno do emerytury, jak i renty, 
ZUS przyzna wybrane przez niego świadczenie.

Urodzony 20 lipca 1949 r. pracownik 20 lutego 2015 r. osiągnął wiek emerytalny. Nadal pozostaje w zatrudnieniu, ponieważ przebywa na zwolnieniu lekarskim i 15 kwietnia 2015 r. przestanie pobierać zasiłek chorobowy. Czy pracownikowi, który spełnia wszystkie warunki nabycia prawa do emerytury, może być przyznana renta za niezdolność do pracy? Czy pracodawca ma złożyć wniosek o rentę czy emeryturę dla tej osoby? – pyta czytelnik.

Zasady nabywania prawa do świadczeń emerytalno-rentowych określa ustawa z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 1440 ze zm., dalej: ustawa emerytalna). W myśl jej art. 100 prawo do świadczeń określonych w ustawie powstaje z dniem spełnienia wszystkich warunków wymaganych do nabycia tego prawa. Jeżeli ubezpieczony pobiera zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne lub wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy wypłacane na podstawie kodeksu pracy, prawo do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy lub renty szkoleniowej powstaje z dniem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10094

Wydanie: 10094

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament