Przerwa w urlopie na szukanie nowej pracy
Pozornie nie ma sankcji za odmowę udzielenia pracownikowi dni wolnych na poszukiwanie nowej pracy w okresie wypowiedzenia. Jeśli jednak poniesie on z tego powodu szkodę, może żądać odszkodowania.
Pod koniec okresu wypowiedzenia przełożony poinformował mnie, żebym wykorzystała zaległy urlop. Zgodziłam się, ale jednocześnie poprosiłam o udzielenie wolnego na poszukiwanie pracy. Szef stwierdził, że nie ma takiego obowiązku, ponieważ będąc na urlopie, mam czas na szukanie pracy. Czy to prawda? – pyta czytelniczka.
Nie. Zwolnienie na poszukiwanie pracy ma pierwszeństwo przed urlopem. Jeśli do końca okresu wypowiedzenia nie uda się wykorzystać wszystkich przysługujących dni wypoczynku, pracodawca powinien wypłacić za nie ekwiwalent.
Dwa lub trzy dni
Na podstawie art. 37 kodeksu pracy w okresie co najmniej dwutygodniowego wypowiedzenia umowy o pracę dokonanego przez pracodawcę podwładnemu przysługuje zwolnienie na poszukiwanie pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
Wymiar wolnego na szukanie pracy wynosi:
- dwa dni robocze – w okresie dwutygodniowego i jednomiesięcznego wypowiedzenia,
- trzy dni robocze – w czasie trzymiesięcznego wypowiedzenia.
Nawet jeśli pracodawca skróci okres wypowiedzenia z trzech do jednego miesiąca, pracownik i tak ma prawo do trzech dni wolnych na szukanie pracy. Taka sytuacja...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta