Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czas na sprawozdanie z ubiegłorocznej pracy szczególnej

19 marca 2015 | Praca i ZUS | Anna Abramowska

Do końca marca płatnicy muszą złożyć w ZUS zgłoszenia na drukach ZSWA za osoby, które w 2014 r. choćby przez jeden dzień wykonywały pracę szczególną.

To coroczny obowiązek płatników zatrudniających personel w trudnych warunkach, za których płacili składki na Fundusz Emerytur Pomostowych (dalej FEP). Formularz ZSWA składają w ZUS w celu udokumentowania okresów wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze w rozumieniu ustawy o emeryturach pomostowych.

5000 zł grzywny

Formularz trzeba złożyć do ZUS do 31 marca. Co prawda organ rentowy nie nałoży na płatnika grzywny za samo nieterminowe przekazanie ZSWA, ale już za uporczywe niewywiązywanie się z tego obowiązku tak. Grzywnę w wysokości do 5 tys. zł przewiduje art. 98 ust. 3 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 121). Jeśli płatnik nie przekazuje ZSWA, czyli dokumentu zgłoszeniowego, popełnia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10094

Wydanie: 10094

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament