Najpierw lista, potem kasa
Dopiero od podania szefowi informacji o liczbie pracowników objętych ochroną międzyzakładowej organizacji związkowej uznaje się, że ona działa, i trzeba potrącać składki na jej rzecz z wynagrodzenia jej członków.
Dziesięciu pracowników z zakładu przedstawiło pisemnie oświadczenie o potrącaniu z ich wynagrodzeń składek na rzecz związku zawodowego – organizacji międzyzakładowej. Pracodawca kategorycznie zabronił dokonywania potrąceń. Twierdzi, że u niego w firmie nie działa żadna organizacja i że on nic nie wie o żadnej innej, której członkami byliby pracownicy. Zatrudnieni uznają to za wykroczenie, o którym powiadomią Państwową Inspekcję Pracy. Czy w tej sytuacji należy realizować potrącenia dla związku? – pyta czytelnik.
Potrącenia na rzecz organizacji zawodowej to obowiązek pracodawcy. Pisemna zgoda etatowców jest podstawą ich realizacji.
Gdy organizacja już działa
Każdy z zatrudnionych ma się prawo zrzeszać w związkach zawodowych. Gwarantuje to...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta