Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Obiad po wykładach nie zawsze można rozliczyć

19 marca 2015 | Dobra Firma | Tomasz Krywan

Nie ma zgody, czy wyżywienie i nocleg w ramach szkolenia są elementami podstawy opodatkowania usługi głównej, gdy zostały ujęte jako osobne pozycje na fakturze.

Spółka z o.o. kupuje usługi szkoleniowe dla swoich pracowników. Często koszty szkolenia obejmują wyżywienie i nocleg. Czy z punktu widzenia odliczania przez spółkę VAT z faktur za usługi szkoleniowe ma znaczenie sposób wystawienia tych faktur? Czasami bowiem koszty wyżywienia i noclegu są wkalkulowane w cenę szkolenia, a czasami wykazane w odrębnych pozycjach – pyta czytelniczka.

Usługi szkoleniowe są najczęściej usługami kompleksowymi i oprócz świadczenia głównego (szkolenia) obejmują również świadczenia dodatkowe, w tym wyżywienie oraz nocleg dla uczestników. Świadczenia takie są elementem podstawy opodatkowania tych usług (zob. przykładowo interpretację Izby Skarbowej w Warszawie z 10 października 2012 r., IPPP1/443-795/12-2/IGo).

Wyłączenie nie ma zastosowania

To, że w skład szkoleń wchodzą świadczenia takie jak wyżywienie i nocleg, nie wpływa co do zasady na możliwość odliczania VAT z faktur za usługi szkoleniowe. W szczególności nie ma w takich przypadkach zastosowania przepis wyłączający możliwość odliczania VAT z faktur dokumentujących świadczenie usług gastronomicznych i noclegowych, czyli art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10094

Wydanie: 10094

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament