Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W obowiązkach BHP szef nie wyręczy się agencją

19 marca 2015 | Praca i ZUS | Rafał Krawczyk

Firma, która chce się uwolnić od obciążeń związanych z rekrutacją etatowców, może skorzystać z usług agencji pracy tymczasowej. W ten sposób pozbędzie się wielu powinności związanych z zatrudnianiem podwładnych, 
ale nie wszystkich.

Nie uniknie np. obowiązków, które mają na celu zapewnienie pracownikom agencji pracy tymczasowej (APT) higienicznych i bezpiecznych warunków pracy. Nawet gdyby pracodawca wyrażał wolę i chciał za to dodatkowo zapłacić, cedując również te obowiązki na APT, nie może tak postąpić. Przepisy dopuszczają bowiem tylko odwrotną sytuację, czyli przejęcie części obowiązków APT przez pracodawcę użytkownika.

Najpierw przeszkolić

Problematyka bezpieczeństwa i higieny pracy u pracowników tymczasowych (tzw. czasowników) pojawia się już podczas negocjowania umowy między APT a pracodawcą użytkownikiem. Ten ostatni powinien już na wstępie pisemnie poinformować agencję o warunkach wykonywania pracy tymczasowej pod kątem bezpieczeństwa i higieny pracy. Kolejne obowiązki w tym zakresie najętych pracowników wypełni wówczas, gdy stawią się oni u niego do pracy po zawarciu umowy.

Pierwsza powinność pracodawcy użytkownika polega na przeprowadzeniu szkolenia z bezpieczeństwa i higieny pracy. Wynika to z art. 2373 kodeksu pracy. Pracodawca użytkownik musi zapewnić przeszkolenie BHP pracownika tymczasowego, zanim dopuści go do pracy. Podobnie jak u tradycyjnych etatowców szkolenia takie odbywają się w czasie pracy i płaci za to firma, a nie APT czy tym bardziej pracownicy tymczasowi. Ci zaś zachowują prawo do wynagrodzenia za czas, w którym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10094

Wydanie: 10094

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament