Nie będzie pieniędzy, gdy pracownik gra nie fair
Pracodawca, który zawarł umowę o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia, wyjątkowo może się zwolnić z zapłaty odszkodowania byłemu podwładnemu, jeśli ten postępował wobec niego skrajnie nielojalnie.
Pracodawca może z pracownikiem mającym dostęp do szczególnie istotnych danych, których ujawnienie mogłoby narazić go na straty, zawrzeć umowę o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia. Dopuszcza to art. 1012 k.p. Zakaz konkurencji po ustaniu zatrudnienia może zatem dotyczyć tylko tych, którzy mają dostęp do ważnych i poufnych informacji pracodawcy. Chodzi o to, aby nie dostały się one do osób postronnych, gdyż mogłoby to wyrządzić szkodę pracodawcy.
Ile dla etatowca
Ustanawiając zakaz konkurencji po zatrudnieniu, strony umowy powinny wyraźnie ustalić prawo do odszkodowania dla pracownika. Stanowi ono rekompensatę dla niego za ograniczenia wynikające z tego kontraktu. Prawo do odszkodowania nie zależy od wysokości szkody rzeczywiście poniesionej przez etatowca wskutek obowiązywania zakazu konkurencji, lecz od prawidłowego wykonania przez niego przyjętego zobowiązania. Jest nim powstrzymywanie się od zakazanej działalności konkurencyjnej. Odszkodowanie strony ustalają bowiem w umowie hipotetycznie.
Kodeks pracy określa wyraźnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta