Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wygodna pułapka, z której musimy się wyrwać

19 marca 2015 | Ekonomia
autor zdjęcia: Piotr Wittman
źródło: Fotorzepa

Polskim firmom udało się wypracować obecną pozycję dzięki niskim kosztom pracy. Ale czas z tym skończyć – mówi prof. Witold Orłowski, członek Rady Gospodarczej przy Premierze i doradca ekonomiczny PwC.

Rz: Jakie jest główne zagrożenie związane z pułapką średniego dochodu?

Witold Orłowski: Gospodarki świata podzielone są na ligi, trochę jak drużyny w piłce nożnej. Awans z trzeciej ligi do drugiej czy z drugiej do pierwszej nie jest łatwy, ale najtrudniejszy jest skok do ekstraklasy. W przypadku krajów, gospodarek, przedsiębiorstw awans do grupy najzamożniejszych, najbardziej rozwiniętych wymaga szczególnego wysiłku. Trzeba mieć naprawdę dużo woli i determinacji, by chcieć się wyrwać z pułapki średniego dochodu. Bo wbrew pozorom życie w niej jest dosyć wygodne – polskie firmy znalazły swoje miejsce gdzieś pośrodku łańcucha globalnej produkcji, nasze płace są na znośnym poziomie, choć oczywiście frustrująco niskie w porównaniu z krajami wysoko rozwiniętymi, gospodarka się rozwija, przychodzi do nas zagraniczny kapitał. A to wszystko rozleniwia.

Jak...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10094

Wydanie: 10094

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament