Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W pracy dorywczej obowiązuje limit terminowych umów

19 marca 2015 | Praca i ZUS | Katarzyna Dulewicz
Katarzyna Dulewicz
,radca prawny, partner w CMS Cameron McKenna
źródło: materiały prasowe
Katarzyna Dulewicz
,radca prawny, partner w CMS Cameron McKenna

Umowę o pracę na czas określony zawartą w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym można wielokrotnie powtarzać tylko wtedy, gdy praca ta ma charakter tymczasowy, a nie stały.

Do takiego wniosku doszedł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z 26 lutego 2015 r. w sprawie Komisja Europejska przeciwko Wielkiemu Księstwu Luksemburga (C-238/14).

W omawianej sprawie Komisja zakwestionowała zgodność przepisów krajowych dotyczących umów terminowych z Porozumieniem ramowym w sprawie pracy na czas określony, stanowiącym załącznik do Dyrektywy Rady 99/70/WE (Porozumienie ramowe). Chodziło o przepis mówiący, że pracownicy dorywczy realizujący spektakle, m.in. artyści i technicy, nie podlegają ograniczeniom co do liczby umów na czas określony. W rezultacie mogą zawrzeć wiele następujących po sobie takich umów.

W prawie luksemburskim przyjęto zasadę, że umowy terminowe można odnawiać nie więcej niż dwa razy, a łączny okres zatrudnienia na czas określony nie może przekraczać 24 miesięcy. Zdaniem Komisji, wprowadzając odstępstwo od tej zasady dla...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10094

Wydanie: 10094

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament