W pracy dorywczej obowiązuje limit terminowych umów
Umowę o pracę na czas określony zawartą w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym można wielokrotnie powtarzać tylko wtedy, gdy praca ta ma charakter tymczasowy, a nie stały.
Do takiego wniosku doszedł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w wyroku z 26 lutego 2015 r. w sprawie Komisja Europejska przeciwko Wielkiemu Księstwu Luksemburga (C-238/14).
W omawianej sprawie Komisja zakwestionowała zgodność przepisów krajowych dotyczących umów terminowych z Porozumieniem ramowym w sprawie pracy na czas określony, stanowiącym załącznik do Dyrektywy Rady 99/70/WE (Porozumienie ramowe). Chodziło o przepis mówiący, że pracownicy dorywczy realizujący spektakle, m.in. artyści i technicy, nie podlegają ograniczeniom co do liczby umów na czas określony. W rezultacie mogą zawrzeć wiele następujących po sobie takich umów.
W prawie luksemburskim przyjęto zasadę, że umowy terminowe można odnawiać nie więcej niż dwa razy, a łączny okres zatrudnienia na czas określony nie może przekraczać 24 miesięcy. Zdaniem Komisji, wprowadzając odstępstwo od tej zasady dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta