Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Święto lotników

19 marca 2015 | Sport | Wojciech Bajak

Wyremontowana Letalnica na zakończenie Pucharu Świata czeka na śmiałków. Czy ktoś poleci ponad 260 metrów i pobije rekord świata?

Pierwsze 13 rekordów ustanowionych zostało w Planicy, ale nie na Letalnicy, lecz na Velikance wzniesionej przez inżyniera Stanka Bloudka w 1934 r. To tam Austriak Josef Bradl jako pierwszy przekroczył granicę 100 m (1936 r.). Dalekie skoki na Velikance skończyły się jednak w 1948 r., potem przez dwie dekady rekordy padały na innych obiektach, a Planica z wolna traciła na znaczeniu.

Pod Alpami Julijskimi dojrzewała więc myśl, by dzięki przebudowie przywrócić dziełu Bloudka dawną świetność. Janez Gorišek, skoczek narciarski i architekt, szansę na wyrwanie kilku dodatkowych metrów widział jednak nie w starej Velikance, ale na sąsiednim stoku wzgórza.

Plan nowego mamuta rozrysował w czasie kontraktu w Libii, a potem już w rodzinnym kraju razem z bratem Lado kierował pracami budowlanymi. Letalnica stanęła pod Triglavem 6 marca 1969 r. Dwa tygodnie później w ciągu jednego weekendu najlepszy wynik globu został tam pobity pięciokrotnie.

Ojciec i syn

Od 1987...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10094

Wydanie: 10094

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament